עד מאה ועשרים - אתר בנושאי בריאות ואיכות חיים

בית  |  עדויות אישיות  |  מחקרים וכתבות  |  על המוצרים  |  איכות חיים כלכלית  |  צור קשר  |  הוסף למועדפים

 

הפרעות קשב, ריכוז והתנהגות - הקשר (והכשל) התזונתי

מה זה הפרעת קשב?
הפרעת קשב עם או בלי היפראקטיביות (ADD/ADHD) היא ההפרעה ההתנהגותית השכיחה ביותר בילדים, ולפי הערכות שונות לוקים בה כ5 אחוזים ואף יותר מתלמידי בתי הספר היסודיים, אף כי ברור שהיא קיימת גם בילדים צעירים ובוגרים יותר.

סימניה העיקריים של התסמונת הם ליקויים ביכולת הקשב והריכוז, אי שקט, מוסחות מוגזמת ואימפולסיביות. ההפרעה התפקודית קיימת בדרך כלל הן בבית והן בבית הספר ומשפיעה במידה בולטת על יחסי החברה של הילד. לטווח ארוך היא משפיעה לרעה על ההישגים הלימודיים, ההצלחה המקצועית וההתפתחות הריגשית-חברתית.

על אף ההתקדמות שחלה בעשרות השנים האחרונות באיבחון ההפרעה, בקביעת גורמיה ובטיפול במאפיייניה, נותרו נושאים רבים שנויים במחלוקת, ובעיקר אמורים הדברים לגבי דרכי הטיפול. עם זאת, מחקרים חדשים שנערכו החל משנות השבעים הראו שינויים מיבניים, פסיכולוגיים, ביוכימיים ומטבוליים במוחות ילדים עם הפרעות קשב ו/או קשיי למידה (כגון דיסלקסיה). שינויים אלה כללו הבדלי גדלים באזורים שונים במוח, תמונת מיפוי שונה של הפעילות החשמלית במוח מבחינת תדירות הגלים ועצמתם, ירידה בריכוזם של נוירוטרנסמיטרים (מעבירים כימיים) והפחתה בזרימת הדם המוחית לאזורים מסוימים.

הגורמים להפרעת קשב וריכוז
1. הרעלת הגוף - המוח עקב מרכיבים מתוך המזון . כגון: חמרים משמרים, צבעי מאכל, חומצות, משפרי טעם ועוד.
2. רגישות למזונות מסוימים. כמו חיטה, ביצים, חלב, תותים ועוד.
3. מרכיבים רעילים ונדיפים במוצרי נקיון וטואלטיקה. כמו חומרי הדברה, בשמים, ועוד.
4. חסר תזונתי. חסר של ויטמינים ומינרלים במזון. למשל, ידוע שחסר של ויטמין מקבוצת B גורם לאי שקט. ידוע שמגנזיום וסידן מרגיעים. ידוע שחוסר של ויטמין B1 עלולים לגרום לעצבנות, חוסר שקט, עייפות, בעיות זכרון ועוד.

איך לאבחן?
אנשי המקצוע מבססים בדרך כלל את אבחנת  ADD/ADHD על הקווים המנחים שפורסמו במדריך לאבחנות פסיכיאטריות DSM IV, ובהם כלולות תסמונות של הפרעת קשב, היפראקטיביות ואימפולסיביות. לאישור האבחנה דרוש קיומם של 6 תסמינים או יותר, מתוך רשימה של 8-9 תסמינים. כמו כן על התסמינים להתמיד במשך 6 חודשים לפחות בחומרה שאינה תואמת את רמת ההתפתחות של הילד.

בתחום הקשב הלקוי מתוארים, בין היתר, התסמינים הבאים:
 • חסר תשומת לב לפרטים.
 • נראה שאינו מקשיב כשמדברים אליו ישירות.
 • מתחמק ממילוי משימות בהן נדרש מאמץ מנטלי רצוף (כגון הכנת שיעורי בית).
 • מתקשה לעתים קרובות באירגון פעולותיו .
 • מרבה לשכוח.
בתחום ההיפראקטיביות והאיפולסיביות נדרשים, בין היתר, חלק מהתסמינים הבאים:
 • מרבה להתנועע או להתפתל במושבו.
 • עוזב את מקום מושבו בכתה או במקומות אחרים בהם נדרש להישאר במקומו.
 • מרבה להתרוצץ או לטפס במצבים בלתי הולמים.
 • מדבר במידה מופרזת.
 • עונה לפני תום השאלה.
 • מתקשה לחכות לתורו.

בשנים האחרונות נוהגים לחלק את ה-ADHD למספר סוגים, על פי התסמינים השולטים:

 • הסוג המאופיין בליקוי קשב.
 • הסוג המאופיין בהיפראקטיביות-אימפולסיביות.
 • הסוג המשולב.

כסיוע לאיבחון אפשר להשתמש בשאלונים המיועדים להורים ולמורים, הידוע בהם הוא שאלון Conners, או בבדיקת קשב ממוחשבת, כגון מבחן TOVA Test Of Variables of Attention.

הטיפול הרגיל
בילדים עם ADHD משולב, וכולל יעוץ פסיכולוגי, עיצוב התנהגותי, הדרכה ומעקב יום-יומיים, טיפולי משוב (Biofeedback) וגם טיפול תרופתי, המהווה נדבך חשוב במכלול הטיפולים.

התרופה העיקרית והנפוצה ביותר היא ריטלין (Ritalin), הקיימת בשימוש מזה עשרות שנים.

מה עושה הריטלין לגוף?
התרופה גורמת, כנראה, להגברת ריכוזו של מעביר כימי במוח שרמתו נמצאה ירודה בחלק מהילדים הלוקים בהפרעת הקשב. זוהי תרופה מעוררת ולא מרגיעה, היעילה בכ-80% מהילדים. פעילותה נמשכת כ-4 שעות (ויש תכשיר בעל פעילות ממושכת יותר של כ-7-8 שעות). היעילות קצרת הטווח של ריטלין גורמת לכך שהורים רבים אינם חשים בהשפעת התרופה על ילדם מאחר שבשובו הביתה כבר פגה השפעתה.

הריטלין מקטין את יכולת הגוף לפרק חומר מסוים בגוף שנקרא דופמין. תופעת הלוואי העיקרית של השימוש בריטלין שהוא יוצר מצב של "זומבי"- כמו מסומם.
הילד נראה חסר ניצוץ חיים.
הריטלין עלול לפגוע בהתפתחות הגופנית.
הריטלין עלול לפגוע בכבד.

קיימות תרופות חליפיות לריטלין הכוללות תכשירי הרגעה שונים ונוגדי דיכאון.

מה עושים-האם יש דרך בטוחה יותר?
ישנם דברים רבים שאפשר לעשות וזו רק רשימה חלקית - כמובן שככל שמקפידים על דברים רבים יותר סיכוי ההצלחה עולים (הדברים לא מסודרים בהכרח לפי חשיבותם והם שונים מאדם לאדם).
א. לעבור להשתמש במוצרי נקיון וטואלטיקה ידידותיים ללא ריחות או אדים רעילים. ל-NEWAYS יש מגוון מוצרים ללא ריחות או צבעים רעילים.
ב. להפסיק מרכיבי מזון כמו חמרים משמרים, צבעי מאכל, משפרי טעם ועוד (קישור לרשימת צבעים מזיקים  ) 
ג. לחפש את המרכיב התזונתי שאליו רגיש הילד ע"י הפסקת מוצר אחר מוצר למספר שבועות.
ד. להפחית מוצרי מזון מן החי כמו מוצרי חלב ובשר ולהעדיף טחינה, שקדים, שומשום ומוצרי סויה. הסידן במזונות אלה זמין יותר לגוף. במזונות מן החי יש הרבה זרחן שמוציא את הסידן מהגוף. הסידן נחוץ להרגעת הגוף.
ה. להפחית סוכר ופחמימות ריקות כמו ממתקים ועוגות. עודף מאכלים אלה גורם לשחיקת ויטמין B1 בגוף שעלול לגרום לעצבנות ואי שקט.
ו. מוצר שעשוי לנקות את הגוף מטוקסינים, לתמוך במערכת העיכול ולחזק את המערכת החיסונית הוא מיץ מיץ נוני. גם מסייע לספיגת נוגדי החמצון.
ז. מולטיויטמין איכותי להשלמת חסרים תזונתיים. לחברת ניו ווייס יש מולטיויטמין איכותי הטוב ביותר הקיים בארץ. מגיע בצורת נוזל ולילדים קל לבלוע אותו. מכיל את כל הויטמינים ואת כל המינרלים יחד עם חומצות אמינו . ספיגת המוצר הזה היא הגבוהה ביותר מכל המוצרים הקיימים בארץ כ- 95% ספיגה!!
מקסימול סולושיין המלצת לקיחה: 1/2 פקק פעמיים ביום.
ח. מינג גולד לריכוז המחשבה. 1 ביום.

ישנם מקרים לא מעטים בהם מינג גולד לבד או עם שילוב של מוצרים נוספים עזר לילדים ולמבוגרים להתמודד בצורה טובה מאוד עם הבעיה. כמובן ששילוב של כמה שיותר גורמים יכול לגרום לתוצאה טובה יותר. (קישור לעדויות )

קישורים לכתבות שונות בנושא: הפרעות קשב , מרכיבים רעילים בקוסמטיקה(ynet)

מתוך הרצאה של ד"ר דוד חפץ.

 

 

60 שניות על ריטלין

ילדים הסובלים הפרעות קשב בסיכון להתמכר לסמים

האם נותנים לילדים יותר מדי תרופות לנפש?

הרצאות ועידכונים


האינפורמציה המוגשת באתר זה מוגשת כשרות לציבור בלבד. בה בשעה שאנו משתדלים כמיטב יכולתינו לוודא שהאינפורמציה המוגשת באתר תהא נכונה ומדויקת ככל האפשר, אין כל אחריות לנכונותו ולמהימנותו של החומר באתר.  אין להתיחס לחומר המוגש באתר זה כאל ייעוץ רפואי, ואתר זה אינו יכול להוות תחליף לייעוץ רפואי אישי אצל רופא מוסמך.
www.upto120.com

רשימת מוצרים ומרכיבים - 0
מיץ נוני
מיץ נוני המופק מפרי הנוני (Morinda Citrifolia) המקורי מהוואי
פרי הנוני
מיץ נוני המופק מפרי הנוני (Morinda Citrifolia) המקורי מהוואי
משחת שיניים ללא פלואוריד
משחת שיניים ללא פלואוריד
משחת שיניים ללא SLS
משחת שיניים ללא SLS
נוגדי חימצון - אנטי אוקסידנטים
נוגדי חימצון - אנטי אוקסידנטים
בריחת סידן - תוסף סידן
בריחת סידן - תוסף סידן